ZBROJENIE ŚCIAN OPOROWYCH – W JAKIM CELU?

Ściany oporowe są obecnie niezwykle popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie – stan ten utrzymuje się zresztą od wielu lat. 

Wszystko dlatego, że ściana oporowa to produkt posiadający naprawdę szerokie zastosowania, jak również charakteryzujący się znakomitą wytrzymałością, uniwersalnością oraz odpornością zarówno na niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak i wszelkie czynniki mechaniczne, łącznie z tymi pozornie najbardziej niebezpiecznymi. Zastosowanie konstrukcji złożonej ze ścian oporowych jest kwestią z pewnością niezwykle opłacalną, ale warto zastanowić się również nad zaimplementowaniem gruntu zbrojonego. 

Dowiedz się, z jakiego powodu zbrojenia są bardzo dobrym pomysłem w przypadku ścian oporowych i w jaki sposób się owe zbrojenia wykonuje tak, aby były skuteczne.

ŚCIANY OPOROWE – ZALETY TEGO ROZWIĄZANIA

Same ściany oporowe charakteryzują się znaczną liczbą zalet oraz zastosowań. 

Przede wszystkim mamy do czynienia z technologią niezwykle wytrzymałą, szczególnie w przypadku wykonania poszczególnych elementów z wysokiej jakości betonu. Ściana oporowa nadaje się do zastosowania w takich elementach krajobrazu, jak skarpy, zasypki, na budowie, podczas wznoszenia poszczególnych elementów małej architektury krajobrazowej, jak również w przypadku wielkich inwestycji związanych z ruchem drogowym. 

Aby jednak elementy te znosiły większe obciążenia i mogły służyć przez jeszcze dłuższy czas, warto zainwestować w zbrojenie konstrukcji. Aby uzbroić ścianę oporową, używa się różnego rodzaju metalowych prętów, siatek oraz innych wytrzymałych elementów, które znajdują się wewnątrz betonowej konstrukcji.

DLACZEGO WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA ZBROJENIE?

Przede wszystkim dzięki zbrojeniu można liczyć na znaczną wytrzymałość całej konstrukcji – nieporównywalnie większą od już i tak bardzo solidnej konstrukcji niezbrojonej. 

Użycie gruntu zbrojonego zapewnia znacznie większą stabilność chociażby skarp, jak również wszelkich innych elementów architektury krajobrazu oraz architektury miejskiej. Zbrojenia dają gwarancję tego, że nawet najbardziej obciążone konstrukcje złożone ze ścian oporowych będą doskonale spełniać swoją rolę w każdych warunkach atmosferycznych i pod każdą siłą nacisku chociażby pokładów ziemi czy piasku. 

Grunt zbrojony sprawdzi się również w przypadku znacznych inwestycji związanych z ruchem drogowym – wszelkie współczynniki obciążenia oraz kruszenia poszczególnych fragmentów będą w takim wypadku nieporównywalnie mniejsze.

MURY OPOROWE I ICH ZBROJENIE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Przede wszystkim konieczne będzie skorzystanie z usług najbardziej renomowanych firm, które zajmują się kwestią zbrojenia ścian oporowych. 

Wszystko dlatego, że zabieg ten powinien zostać wykonany możliwie jak najbardziej sprawnie i z zastosowaniem nowoczesnych technologii pozwalających na działanie jak najbardziej precyzyjne. Usługa ta często uwzględnia również dobór odpowiednich elementów oraz dowóz na miejsce wyznaczone przez klienta – wszystko zależy jednakowoż od firmy zajmującej się tego rodzaju sprawami. 

Niemniej warto zdecydować się na profesjonalne zbrojenie ze względu chociażby na dużo mniejsze obciążenie poszczególnych elementów nawet podczas najbardziej zaawansowanej i intensywnej eksploatacji. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Linkdin