JAKI BETON NA FUNDAMENT?

Mieszanka betonowa, w ramach której wykonuje się konstrukcje fundamentów, posiada bardzo różne formy. Niemniej planując wzniesienie odpowiedniego obiektu budowlanego, ważnym etapem jest wybór klasy betonu, co będzie miało bezpośrednio wpływ na stan budowli. Zastosowanie odpowiedniej klasy betonu to w zasadzie najważniejszy element konstrukcyjny każdej budowli. Dlatego też warto wiedzieć, jak właściwie wykonać mieszankę betonową, a także, w jaki konkretnie sposób stosować beton, aby fundamenty były solidne i trwałe. Niemniej samodzielny wyrób mieszanki betonowej, której klasa betonu będzie wysokiej jakości może nie być prostym zadaniem. W związku z tym dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z profesjonalnej wytwórni, która przygotuje wszelkie wyliczenia ilości betonu potrzebne do wykonania fundamentów w najwyższej możliwe jakości.

KAŻDY BUDYNEK, TAK SAMO TEN JEDNORODZINNY, JAK I WIĘKSZE BUDOWLE KOMERCYJNE WYMAGAJĄ PROFESJONALNEGO WYLANIA FUNDAMENTÓW. W KAŻDYM PROJEKCIE BUDOWLANYM NASZ BETON NA FUNDAMENTY WYRABIANY JEST Z CEMENTU KLASY B25. W TEN SPOSÓB GWARANTUJEMY DOSKONAŁĄ TRWAŁOŚĆ INWESTYCJI POD BUDOWĘ DOMU.

Wybór odpowiedniej klasy cementu będzie miało także wpływ na późniejszą wytrzymałość na ściskanie betonu. Dlatego jeżeli zależy nam na wysokiej wytrzymałości na ściskanie, to w takim przypadku klasa betonu na fundament powinna wynosić B20. W tym momencie to najbardziej popularny gotowy beton, który idealnie łączy ławy fundamentowe. Ponadto do wykonania fundamentów potrzebne będzie odpowiednie doświadczenie, a także wiedza, dzięki której wiemy, ile dokładnie potrzebujemy betonu, aby wykonać dany projekt budowli. Aby to dokładnie wyliczyć, trzeba przeanalizować szerokość, wysokość oraz grubość ławy. Wykorzystując najwyższej jakości materiały, przy każdym projekcie gwarantujemy doskonałą trwałość inwestycji przede wszystkim przy projektach domów jednorodzinnych, przy których mimo wszystko rzadko stosowana jest klasa ekspozycji.

JAKI BETON NA FUNDAMENT WYBRAĆ?

Fundamenty to niewątpliwie podstawowe elementy konstrukcyjne, które posiada każdy obiekt budowlany. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie całkowitego ciężaru budynku i jego rozkładanie na podłoże gruntowe. Z tego względu zarówno klasę betonu, jak i późniejszą głębokość ławy fundamentowej należy odpowiednio rozplanować, aby budowla charakteryzowała się trwałością i wytrzymałością. O odpowiedniej klasie konsystencji informuje nas gęstość, która uzyskamy kiedy wymieszamy cement z innymi składnikami, aby płyty fundamentowe charakteryzowały się ponadprzeciętną wytrzymałością. W naszej firmie kierujemy się najnowszymi, a jednocześnie sprawdzonymi metodami dobierania klas betonu. Tym samym fundamenty budynków gospodarczych i domów jednorodzinnych najczęściej projektujemy z mieszanek betonowych klasy B20 lub B25. Jednak wszystko dokładnie analizujemy w zestawieniu z warunkami i układem warstw gruntu, a także poziomem zwierciadła wody gruntowej, ponieważ wybór odpowiedniego betonu na fundamenty musi spełniać także wymogi wodoszczelności. Ponadto klasa betonu na płytę fundamentową ma również istotny wpływ, do jakiego typu budowli będzie zastosowana, ponieważ każdy typ budynków będzie wymagał innej mieszanki betonowej. Z kolei często zasadniczą rolę odgrywa cement, na jaki się zdecydujemy. Dlatego w tym przypadku cena betonu także wpływa na wybór klientów.


JAKIE MIESZANKI BETONOWE STOSOWAĆ?

Współcześnie istnieje tendencja do wykorzystywania wytrzymalszych i mocniejszych mieszanek betonowych. Wynika to z kilku czynników między innymi:

  • technologii wykonania budowli, gdzie np. przy domach, które wykonuje się z cegieł pełnych bądź pustaków, tworzone konstrukcje wymagają znacznie trwalszych i wytrzymalszych fundamentów,
  • rodzaju gruntu, gdzie zazwyczaj różnego rodzaju działki budowlane są bardzo zróżnicowane względem warstw glebowych, co często wymaga osuszania gruntu w ramach wykonania wykopu i późniejszej budowy fundamentów,
  • stosunku zaprawy betonu do jakości, gdzie między betonem B20 a B25 występuje stosunkowo niewielka różnica, ale bardzo duża we własnościach materiału oraz jego końcowej wytrzymałości.

Warto zaznaczyć, że stosowanie takiej nie innej mieszanki betonowej ma również to do siebie, że wykonanie jej samodzielnie będzie znacznie tańsze niż opcja pozwalająca zamawiać gotowy beton. Warto również zwrócić uwagę na to, jaka jest cena betonu. Obecnie średni koszt betonu na fundamenty, wykorzystując beton klasy B20 zaczyna się od 10 zł za 25 kg opakowanie cementu. Niemniej nieustannie cena betonu waha się pomiędzy 10-13 złotych a tym samym cena betonu wzrośnie na 25 kg opakowaniach cementu. Natomiast cement klasy B25 to obecnie rekomendowany przez specjalistów wybór pozwalający utworzyć beton wysokiej klasy.

BETON NA FUNDAMENTY O OPTYMALNEJ GĘSTOŚCI

Wybór betonu na fundamenty często stanowi problem, przede wszystkim dla niedoświadczonych budowniczych. Z uwagi na to, że mieszanka na fundamenty może posiadać różną formę i klasy ekspozycji, to przygotować beton w asyście fachowców. Klasa konsystencji informuje o optymalnej gęstości, jaką powinna mieć mieszanka po wymieszaniu z pozostałymi składniami. Niemniej beton o różnej gęstości wykorzystywany jest przy różnych budowlach. Tym samym innej gęstości betonu wymagała będzie budowla małego drewnianego domku, a inne przy budowie domu jednorodzinnego. Planując projekt domu jednorodzinnego, zawsze należy precyzyjnie oszacować, ile materiału będziemy ostatecznie potrzebować, aby budowla była odpowiednio wytrzymała i trwała w różnych warunkach atmosferycznych.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Linkdin