ŚCIANY OPOROWE PREFABRYKOWANE – KIEDY WARTO JE ZASTOSOWAĆ?

Współczesne budownictwo nieustannie się rozwija, gwarantując nam coraz więcej nad wyraz interesujących technologii. 

Od lat popularnością cieszą się jednak niezmiennie prefabrykowane ściany oporowe, których wykorzystanie niesie ze sobą mnóstwo zalet. Opowiemy dziś nieco o tym, dlaczego tego rodzaju oporowe ściany są godne uwagi, czym się charakteryzują i gdzie mogą znaleźć zastosowanie. Trzeba bowiem wiedzieć, że jest to temat nad wyraz obszerny i bardzo ciekawy, zwłaszcza w kontekście nieustannie powstających innowacji, które podsyła nam każdego dnia nowoczesne budownictwo.

PREFABRYKOWANE ŚCIANY OPOROWE – CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ?

Przede wszystkim tego rodzaju mury oporowe wykonane są z betonu – najczęściej mamy tu do czynienia z betonem wysokiej klasy, który gwarantuje niezwykłą wręcz wytrzymałość całej konstrukcji. Najczęściej ściany oporowe prefabrykowane są w kształcie litery L, co umożliwia ich względnie precyzyjny i wymyślny, a przy tym bardzo przejrzysty montaż niezależnie od warunków miejsca, w którym trzeba takowego montażu dokonać. 

Jak zatem można wywnioskować, tego rodzaju mury oporowe są nad wyraz powszechne i często używane w budownictwie, ponieważ zapewniają ogromną stabilność danej konstrukcji, jak również wytrzymałość zarówno na czynniki mechaniczne, jak i atmosferyczne – nawet te najbardziej niesprzyjające i pozornie destrukcyjne dla tego rodzaju elementów krajobrazu lub konstrukcji budynków. 

Kategorie prefabrykatów są różne – produkty te można znaleźć w różnorakich rozmiarach; obecnie na życzenie klienta można je dostosować do odpowiednich proporcji oraz nadać im taką charakterystykę, jakiej klient wymaga.

MURY OPOROWE – GDZIE SIĘ SPRAWDZAJĄ?

Zastosowania, jakimi mogą pochwalić się tego rodzaju mury oporowe, są naprawdę szerokie. 

Mówimy tutaj między innymi o stabilizacji skarp, która jest możliwa dzięki stabilnej i niezwykle solidnej konstrukcji tego typu ścian. 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestię budowy kanałów technicznych, które także będą charakteryzować się ogromną wytrzymałością, a przy tym praktycznością. Prefabrykowane ściany oporowe sprawdzają się znakomicie również w budownictwie drogowym; powstają z nich także znakomicie wytrzymałe elementy małej architektury w przestrzeni miejskiej. 

Jeśli chodzi o użytek nieco bardziej prywatny, to można śmiało powiedzieć, że ściany oporowe prefabrykowane sprawdzą się przy tworzeniu ogrodów – zarówno miejskich, jak i właśnie na prywatnych posesjach domowych. Jak zatem widać, różnorodność możliwości naprawdę robi tutaj wrażenie niezależnie od tego, czy mowa o pokaźnej inwestycji budowlanej, czy też kwestiach nieco mniej spektakularnych.

JAKIE JEST ZASTOSOWANIE MURÓW OPOROWYCH W BUDOWNICTWIE?

Nie wszyscy są świadomi tego, jak szerokie jest zastosowanie murów oporowych. Stosuje się je częściej, niż moglibyśmy przypuszczać. 

Jak wspomnieliśmy wyżej, najczęstszym zastosowaniem murów oporowych jest użycie ich w budynkach zamieszczonych na skarpie. W takich sytuacjach istnieje największe prawdopodobieństwo, że budynek uszkodzi się poprzez osuwanie się ziemi pod nim. 

Ściany oporowe można także zastosować w miejscach rekreacyjnych, a mamy tu na myśli ogrody czy tarasy, a nawet skarpy przy domu. W Polsce często możemy spotkać mury oporowe przy wjazdach do tunelu. 

Mury oporowe są powszechnie stosowane w wielu branżach – przemyśle czy rolnictwie. 

ZAINWESTUJ W PREFABRYKOWANE MURY OPOROWE

Jak zatem widać, mamy do czynienia z rozwiązaniem niezwykle uniwersalnym, które sprawdzi się praktycznie wszędzie – szczególnie jednak wtedy, kiedy istnieje potrzeba zainstalowania solidnej konstrukcji mającej powstrzymać ogromne pokłady ziemi czy też wytrzymać ciągły ruch samochodowy. 

W związku z tym inwestycja w mury oporowe prefabrykowane jest najczęściej niezwykle opłacalna, mimo tego, że tak naprawdę nie mamy do czynienia z technologią najnowszą. Obecnie jednak niewiele jest rozwiązań, które byłyby jednocześnie tak skuteczne i tak praktyczne, a przy tym wytrzymałe.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Linkdin