PRODUCENT ŚCIAN OPOROWYCH – DBAMY O JAKOŚĆ NASZYCH MATERIAŁÓW

Od lat pracujemy w branży budowlanej. Dzięki temu uzyskaliśmy niezbędne doświadczenie, poprzez które dobrze wiemy, jakie potrzeby mają nasi klienci. Jeśli podjęliśmy się rozpoczęcia budowy jakiegoś obiektu – niezależnie czy jest to dom mieszkalny czy budynek innego rodzaju – stoi przed nami wiele decyzji i stresu. Aby możliwie zneutralizować stres zdecyduj się na pewnego producenta materiałów, które masz zamiar wykorzystać.

CZYM SĄ MURY OPOROWE?

W sytuacji, gdy mamy zamiar postawić budynek na gruncie, który jest pochylony, musimy mieć pewność, że jego konstrukcja będzie w stanie wytrzymać wiele obciążeń. Nieprawidłowo skonstruowany budynek może zostać uszkodzony przy wpływie negatywnych czynników zewnętrznych.

Mury oporowe mają za zadanie zneutralizować negatywny wpływ parcia od strony gruntu. W sytuacji, gdy przewidujemy, że istnieje ryzyko osuwania się terenu, zdecydujmy się na ściany oporowe. 

Do budowli powstałych ze ścian oporowych najczęściej wykorzystuje się beton. Jest to materiał, który idealnie sprawuje się w tych warunkach. W tej sytuacji zazwyczaj wykorzystuje się prefabrykaty betonowe, które dzięki swoim właściwościom są w stanie uchronić budynek przed ewentualnymi skutkami ubocznymi zewnętrznymi.

ŚCIANY OPOROWE – CZY WARTO?

Konstrukcje betonowe ze ścian oporowych posiadają wiele zalet, które przemawiają za tym, by zastosować je w swoim projekcie. Zastosowanie prefabrykatów betonowych powoduje łatwość montażu, która w trakcie tworzenia budynku jest zbawienna. Dzięki temu, że powstaje on z gotowych materiałów nie ma potrzeby, by na budowie składować masę materiałów, których potrzebujemy w budownictwie tradycyjnym. To sprawia, że nie tylko nie musimy wydawać na te materiały pieniędzy, ale zachowujemy pole budowy czyste. Co więcej, nie narażamy się na kradzieże, co wcale nie jest rzadkim zjawiskiem w takich sytuacjach.

JAKIE JEST ZASTOSOWANIE MURÓW OPOROWYCH W BUDOWNICTWIE?

Nie wszyscy są świadomi tego, jak szerokie jest zastosowanie murów oporowych. Stosuje się je częściej, niż moglibyśmy przypuszczać. 

Jak wspomnieliśmy wyżej, najczęstszym zastosowaniem murów oporowych jest użycie ich w budynkach zamieszczonych na skarpie. W takich sytuacjach istnieje największe prawdopodobieństwo, że budynek uszkodzi się poprzez osuwanie się ziemi pod nim. 

Ściany oporowe można także zastosować w miejscach rekreacyjnych, a mamy tu na myśli ogrody czy tarasy, a nawet skarpy przy domu. W Polsce często możemy spotkać mury oporowe przy wjazdach do tunelu. 

Mury oporowe są powszechnie stosowane w wielu branżach – przemyśle czy rolnictwie. 

JAKIE WYRÓŻNIAMY TYPY ŚCIAN OPOROWYCH?

Spośród typów tych ścian znajdziemy naprawdę szeroki wybór. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego mogą być wykonane. Jest to między innymi kamień, czy wcześniej wspomniany beton. Warto jednak zauważyć, że istnieją też ściany wspornikowe – są to ściany stworzone ze ściśle ze sobą powiązanych stalowych, betonowych a nawet drewnianych elementów, które wprowadzamy w grunt.

MURY OPOROWE A POZWOLENIA PRAWNE

Prawo jest bardzo istotną kwestią podczas stosowania murów oporowych. W Polsce istnieje prawo, które wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ścian oporowych – niezależnie jak są wysokie czy szerokie. Nawet, jeśli mur, który chcesz zastosować ma być tylko ogrodzeniem, musisz uzyskać pozwolenie. 

W sytuacji, gdy nie uzyskamy pozwolenia i postawimy konstrukcję, ryzykujemy kontrolą nadzoru budowlanego. Może on nakazać rozebrać budowlę, zatem nie warto ryzykować i warto najpierw wnioskować o pozwolenie.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Linkdin