MURY OPOROWE – CO POWINIENEŚ O NICH WIEDZIEĆ

Kiedy chcesz zniwelować różnego rodzaju nierówności terenu, aby prezentowały się one estetyczne i nie zagrażały w jakikolwiek sposób, powinieneś wznieść należyte mury oporowe. Czym one w zasadzie są i do czego służą? Z jakich materiałów się je buduje? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma informacjami na temat ciekawego rozwiązania, jakim są bez wątpienia konstrukcje oporowe.

DO CZEGO SŁUŻY MUR OPOROWY?

Zastosowania tego rodzaju konstrukcji są bardzo przejrzyste. Mur oporowy najczęściej wykorzystywany jest do umacniania brzegów wgłębnika, zabezpieczania fundamentów, skracania stoków w ogródkach oraz budowy podjazdów. Jego zadaniem jest zabezpieczenie gruntu, który może wymknąć się spod kontroli, choć bardzo często pełni także funkcję czysto ozdobną. Nic dziwnego, bowiem konstrukcja oporowa potrafi być ze wszech miar estetyczna. Do jej wykonania używa się bowiem różnorakich materiałów, także tych, które doskonale komponują się z pięknymi ogrodami czy tarasami.

MURY OPOROWE – ASPEKTY PRAWNE

Warto mieć świadomość na temat kwestii prawnych związanych ze wznoszeniem murów oporowych. Polskie prawo nakazuje, aby mieć pozwolenie na jego budowę. Nie dotyczy to jednak konstrukcji, które nie przekraczają 120 cm wysokości i które nie wymagają przygotowywania głębokich fundamentów czy zbrojenia. W takiej sytuacji nie ma problemu z postawieniem muru, z czego skrzętnie korzystają osoby, którym zależy na estetyce ogródka lub tarasu. 

Z JAKICH MATERIAŁÓW WYKONUJE SIĘ KONSTRUKCJE OPOROWE?

Jak już wspomnieliśmy, różnorodność materiałów jest naprawdę obszerna. Mury oporowe wznosi się między innymi z cegieł, łupków, kamienia, betonu, a nawet drewna. Wszystko zależy od funkcji danej konstrukcji, ponieważ tę, która ma spełniać głównie potrzeby wizualne, wykona się z innych tworzyw, niż tę służącą do podpierania gruntu o dużej objętości. Różnorodność jest tutaj naprawdę godna podziwu. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób decyduje się na mury oporowe, nie tylko w przypadku większych i bardziej ambitnych budów, ale również w przydomowych ogródkach.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Linkdin