JAKI BETON NA STROP?

JAKI BETON NA STROP?

Współcześnie w budownictwie do wykonania stropów budynków stosuje się beton posiadające różną wytrzymałość tj. B15, B20 bądź B25. Niemniej wiele osób nie wie jak wybrać beton, aby był wytrzymały, a przy tym generował spore oszczędności za materiały. Jednak taki beton bardzo ciężko samodzielnie zrobić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie gotowej mieszanki betonowej w wytwórni w ramach klasy wytrzymałości betonu, której wymaga projektowana budowla. Wybór właściwej mieszanki betonu na strop, a także użycie właściwych szalunków, to pewność, że dom jednorodzinny zostanie zbudowany zgodnie z pierwotnymi założeniami projektowymi. Tym samym na takie elementy konstrukcyjne stosuje się beton B20, który doskonale spełnia wszelkie założenia w ramach wytrzymałości. 

W naszej firmie przede wszystkim stawiamy na wytrzymałość, dlatego zarówno fundamenty, jak i stropy wykonywane są z najwyższej jakości materiałów w zależności od typu budynku. 

JAKI WYBRAĆ NAJLEPSZY BETON NA STROP?

Współcześnie najczęściej na budowach domów jednorodzinnych wybierany jest strop monolityczny. Z kolei odpowiedni rodzaj betonu m.in. beton towarowy przy takich rozwiązaniach określony jest odgórnie w projektach. Jednak w większości przypadków posiada on klasę wytrzymałości nie mniejszą niż C16/20, a więc B20. Niemniej ważne jest także właściwe wykonanie zbrojenia, które zawarte jest w projekcie. Należy również pamiętać, że jednym z warunków prawidłowego wykonania płyty stropowej jest zastosowanie właściwego zbrojenia, które będzie zgodne z innymi elementami projektu stropu. Jeżeli konstrukcja będzie wymagała odpowiedniego wzmocnienia, na przykład dlatego, że długość stropu nie należy do najmniejszych, to można zastosować beton samozagęszczalny, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie. 

RODZAJE STROPÓW ZE WZGLĘDU NA ICH PRZEZNACZENIE 

Obecnie ze względu na przeznaczenie można rozróżnić kilka najważniejszych rodzajów stropów takich jak:

  • – Strop z płyt kanałowych, których zalecany jest w domach o bardzo prostych kształtach oraz rozpiętości podpór mniejszej niż 6 metrów, co w konsekwencji umożliwia odłożenie podjęcia decyzji o konkretnym umiejscowieniu ścian działowych,
  • – Strop gęstożebrowy, który jest niezwykle popularny w budynkach o regularnych kształtach i rozpiętości podpór mniejszej niż 7 metrów i często wymaga zaprojektowania dodatkowego wzmocnienia pod ciężkie ściany działowe, ale tylko wtedy, kiedy mają przebiegać równolegle do belek,
  • – Strop płytowy monolityczny, który stosowany jest w budowlach nieposiadających regularnych kształtów, ale zdecydowanie stosowany najczęściej przy obecnych projektach,
  • – Strop drewniany, który przeznaczony jest głównie do domów drewnianych, a w domach murowanych przy niższych kosztach budowy może być stropem poddasza.

JAKI BETON NA STROP TERIVA?

Strop Teriva to jeden z rodzajów stropu gęstożebrowego, który wykonany jest z prefabrykantów tj. belek kratownicowych, które rozkładane są między ścianami budynku. Niemniej serwisy internetowe wręcz roją się od pytań odnośnie wyboru betonu na wykonanie stropu Teriva. Niemniej w tym rozwiązaniu klasa betonu musi wynosić co najmniej B20 a najlepiej, aby był to wybór B25.
Jednak należy pamiętać, że odpowiednia grubość tego rodzaju stropów nie jest duża, bo wynosi od 3 do 5 cm, co w praktyce oznacza, że stropy są dość lekkie i zazwyczaj stosowane tam, gdzie nie ma dużych obciążeń. Tym samym przy budowie projektant zawsze musi uwzględniać codzienne zastosowanie stropu, aby odpowiednio dobrać jego rodzaj. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Linkdin